pic pic pic pic pic

Pro koho jsou Průkazy energetické náročnosti budovy povinné?

Pro koho jsou Průkazy energetické náročnosti budovy povinné?

Od 1.1.2013 - i pro vlastníky rodinných domů, bytových jednotek, administrativních a bytových domů při prodeji i pronájmu.

1. PENB

  • od 1.1.2013 - i pro vlastníky rodinných domů, bytových jednotek, administrativních a bytových domů  při prodeji i pronájmu
  • současně mají nadále povinnost vystavit průkaz energetické náročnosti budovy na veřejně přístupném místě v budově provozovatelé budov využívaných pro účely školství, zdravotnictví, kultury, obchodu, sportu, ubytovacích a stravovacích služeb, zákaznických středisek odvětví vodního hospodářství, energetiky, dopravy a telekomunikací a veřejné správy o celkové podlahové ploše nad 1000 m2.    

2. Pokud rodinný dům nebo byt nechci pronajímat ani prodávat, potřebuji mít energetický průkaz?        

  • pokud jste vlastníkem rodinného domku či bytu a nechcete jej prodat ani pronajmout, tak se na vás povinnost nechat si zpracovat průkaz nevztahuje
  • bytový dům, vlastněný družstvem či společenstvím vlastníků, průkaz energetické náročnosti budov postupně potřebovat bude podle zákona 318/2012 Sb.

3. Kdo se může pořízení průkazu vyhnout při prodeji nemovitosti?

a) pouze vlastník bytové jednotky, když doloží účty za energii za uplynulé tři roky(lze je zpětně vyžádat u energetické společnosti) 

           pokud tyto doklady nesežene, nebo je vlastníkem bytu po dobu kratší než 3 roky (tedy doklady za energie za 3 roky nezíská),

           bude třeba energetický průkaz nechat zpracovat nebo si jej vyžádat od SVJ, které může v mezičase nechat průkaz zhotovit na celý

b) vlastník chaty či chalupy při prodeji či pronájmu • tato povinnost se nevztahuje na rekreační objekty

c) vlastník objektů či bytů s menší plochou jak 50m2

Chcete prodat nebo pronajmout svůj dům nebo byt? Od 1. ledna 2013 jsou vlastníci budov a bytových jednotek povinni označit své nemovitosti energetickým štítkem a nechat vypracovat energetický audit, který je součástí průkazu energetické náročnosti budovy neboli PENB. Tato povinnost vyplývá z novely č. 406/2000 Sb. zákonem č. 318/2012 Sb. o hospodaření energií tzv. energetický zákonEnergetický průkaz Vám profesionálně zpracujeme. Naši odborníci navštíví váš dům a posoudí jeho stav. V případě, že nemáte projektovou dokumentaci, zjistí si sami veškeré potřebné údaje k vypracování energetického štítku. Spolupracujeme s energetickými specialisty, kteří působí v celé České republice. Každý den necháme posoudit desítky nemovitostí pro energetický průkaz budovy.

Vyhledávání

Od 1.1.2013

Bude vlastník domu povinen doložit PENB ke kupní smlouvě také u objektů s plochoou větší než 50 m2.

Energetický štítek - PENB

PENB- Průkaz energetické náročnosti budovy - obsahuje protokol prokazující energetickou náročnost budovy a její grafické znázornění. Klasifikace energetické náročnosti budovy je rozdělena do klasifikačních tříd A až G, kde jsou také určeny jejich hranice.